Advertising
LUMINA SFÂNTĂ DE LA IERUSALIM, ADUSĂ ÎN ROMÂNIA
19 apr. 2025, 21:29

LUMINA SFÂNTĂ DE LA IERUSALIM, ADUSĂ ÎN ROMÂNIA
Anul acesta, toți creștinii sărbătoresc Paștele la aceeași dată
Avionul care a adus Lumina Sfântă aprinsă la Ierusalim a aterizat, sâmbătă seară, pe Aeroportul Internațional "Henri Coandă" din București.
De la Catedrala Patriarhală, Lumina Sfântă va ajunge în toate lăcașele de cult din țară pentru a fi împărțită credincioșilor, precum și la Chișinău, unde va fi oferită parohiilor din Mitropolia Basarabiei.
La miezul nopții, în fața bisericilor va fi oficiată slujba Învierii, care începe cu acest ritual al împărțirii simbolice a Luminii.
Anul acesta, toți creștinii sărbătoresc Paștele la aceeași dată.
Fragmente din slujbele Învierii catolică și ortodoxă se vor auzi la Radio România Actualități.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:30 - Zelenski îi mulțumește lui Nicușor Dan după dezvăluirile despre drona din Galați: „Faptele sunt cel mai bun leac împotriva minciunilor lui Putin”
- 19:52 - Sorana Cîrstea a vorbit despre retragere după calificarea în sferturile Roland Garros: „Decizia nu s-a schimbat”
- 18:47 - Emmanuel Macron, mesaj după triumful PSG în Liga Campionilor: „O nouă stea strălucește deasupra Parisului”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














