O NOUĂ EDIȚIE FIDELIS VA FI LANSATĂ ÎN AUGUST, CU O PREMIERĂ

O NOUĂ EDIȚIE FIDELIS VA FI LANSATĂ ÎN AUGUST, CU O PREMIERĂ
Donatorii de sânge vor avea în continuare condiții avantajoase
O nouă ediție a programului Fidelis va fi lansată, luna viitoare, de Ministerul Finanțelor. În premieră, investitorii vor putea cumpăra, în perioada 1-8 august, titluri de stat în euro cu scadență la 10 ani și o dobândă de 6,5%.
Potrivit Ministerului Finanțelor, rămân valabile și titlurile disponibile la celelalte ediții, cu scadențe la doi, patru și şase ani pentru moneda națională. Dobânzile variază între 7,2 la 7,9%.
Pentru cei care investesc în titluri Fidelis în euro, dobânda este de 3,1%, cu scadență la doi ani și 5,25%, cu scadență la cinci ani, potrivit Radio România Actualități.
Donatorii de sânge vor avea în continuare condiții avantajoase, cu plafoane de subscriere mai scăzute și dobânzi mai avantajoase - de 4,1% pe 2 ani, pentru titlurile în euro; respectiv de 8,2% pe 2 ani, pentru cele în lei.
Veniturile obținute din titluri de stat nu se impozitează nici dobândiile, nici câștigurile de capital.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 17:30 - Mesaje de Ziua Românilor de Pretutindeni. Nicușor Dan și Ilie Bolojan, apeluri la unitate și sprijin pentru diaspora
- 15:54 - Nicușor Dan avertizează Rusia: Ambasadorul de la București ar putea fi expulzat dacă incidentele cu drone se repetă
- 15:01 - Sorana Cîrstea, în sferturi la Roland Garros! Mesaj emoționant după victoria de la Paris: „Iată-mă aici la 36 de ani!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














