O secție a Spitalului Slatina, cu activitatea suspendată din cauza gripei

gripa
Conducerea Spitalului Județean de Urgență a reorganizat activitatea unității medicale, după ce numărul pacienților cu gripă și viroze respiratorii a crescut alarmant. Astfel, copiii internați care nu aveau gripă au fost mutați la secția de Recuperare Neuromotorie, iar pentru a degaja secția de Boli Infecțioase, adulții cu gripă vor fi direcționați să către secția de Pneumologie de la Scornicești.
Spitalul Slatina e asaltat de numărul mare ale pacienților cu gripă și viroze respiratorii. Secțiile de pediatrie și Boli Infecțioase au devenit neîncăpătoare, de aceea conducerea unității a luat măsuri pentru a face față numărului mare de solicitări. „Am suspendat activitatea secției Recuperare Neuromotorie pediatrică pentru două săptămâni pentru că erau pacienți cronici, deci nu urgențe și am mutat, cu acordul DSP toți copiii care erau internați la Pediatrie cu alte afecțiuni, pentru a nu transmite gripa de la cei bolnavi. De asemenea, facem o triere a pacienților cu gripă, iar în situația de supraaglomerare o parte ducem și la secția de Pneumologie de la Scornicești”, a explicat Cătălin Rotea, managerul SJU Slatina.Numărul pacienților diagnosticați cu gripă a ajuns la 73, în județul Olt.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:12 - MAE reacționează după explozia dronei din Galați: România cere Rusiei să oprească atacurile asupra Ucrainei
- 22:10 - Istoric: „Putin pregătește o escaladare a conflictului!”
- 21:29 - George Simion rupe tăcerea după incidentul cu drona din Galați: ”Suntem în contact cu marile națiuni.Să nu îi lăsăm pe cei care răspândesc frica să câștige” -VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














