Sute de copii, prezenți la ediția a XV-a a Festivalului Obiceiurilor și Tradițiilor Creștine Românești. Cine sunt câștigătorii/ FOTO

IMG-20181212-WA0044
„Festivalul Obiceiurilor și Tradițiilor Creștine Românești”, un eveniment cu o tradiție de 15 ani, organizat de dascăli de la trei școli din Slatina, cu sprijinul unor instituții de cultură din județ și al Episcopiei s-a desfășurat astăzi, la Colegiul Radu Greceanu. Sute de copii au urcat pe scenă să își arate talentul și măiestria și să demonstreze din nou că ei sunt mesagerii valorilor autentice.
Evenimentul a fost coordonat de cadre didactice ale școlilor „Eugen Ionescu” și „Constantin Brâncoveanu” și Liceul cu Program Sportiv din Slatina. Concursul s-a desfășurat pe două secțiuni, cea de colinde și cea de tradiții populare. Copiii, însoțiți de dascălii lor, au pregătit din timp momentul artistic prezentat în cadrul festivalului. Cu toții au sperat să obțină un premiu.
„Juriul compus din domnul director al CJCPCTC, Dumitrescu Florian , d-na inspector general adjunct Florica Grecu, d-na inspector de specialitate Boruz Ionela și reprezentantul Episcopiei, părintele Dan Camen, au avut o sarcină grea în evaluarea celor care s-au perindat pe scenă ,deoarece toţi elevii au avut o evoluţie foarte bună”, a spus Mirela Luțu, profesor de religie la școala Constantin Brâncoveanu, unul dintre organizatori.La colinde, pe locul I s-au clasa Liceului Teoretic „Mihai Viteazu”Caracal și elevii Liceului Teoretic „Petre Pandea” Bals, iar la „Gimnaziu”, locul I l-a ocupat Școala Gimnazială “Eugen Ionescu” din Slatina. La secțiunea „Tradiții”, pe primul loc s-au clasat elevii de la Școala Gimnazială “C-tin Brâncoveanu” și cei ai Liceului cu Program Sportiv din Slatina.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:12 - MAE reacționează după explozia dronei din Galați: România cere Rusiei să oprească atacurile asupra Ucrainei
- 22:10 - Istoric: „Putin pregătește o escaladare a conflictului!”
- 21:29 - George Simion rupe tăcerea după incidentul cu drona din Galați: ”Suntem în contact cu marile națiuni.Să nu îi lăsăm pe cei care răspândesc frica să câștige” -VIDEO
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














