Tentativă de omor. Un bărbat din Olt i-a dat soţiei cu toporul în cap

Tentativă de omor. Un bărbat din Olt i-a dat soţiei cu toporul în cap
Potrivit anchetatorilor, evenimentul s-a produs pe fondul consumului de alcool
Un bărbat în vârstă de 62 de ani, din Bobiceşti, riscă să ajungă la închisoare după ce, marţi, şi-a lovit soţia, în vârstă de 60 de ani, cu un topor în zona capului.
Potrivit anchetatorilor, evenimentul s-a produs pe fondul consumului de alcool. În urma loviturii primite, victima a ajuns la spital. Agresorul a fost internat la Psihiatrie.
„A fost internat la Psihiatrie pentru că era sub influenaţa alcoolului, nu se putea discuta cu el. L-am dus la dezintoxicare”, a explicat prim-procurorul Parchetului Olt, Anca Anuţa.
Iniţial, procurorii au deschis un dosar pentru loviri sau alte violenţe, însă încadarea a fost schimbată în tentativă de omor.
„A fost o altercaţie între soţi, soldată cu leziuni. Raportat la obiectul folosit, respectiv topor, şi zona vizată, i-a dat în cap, apreciem că este vorba despre o tentativă de omor”, a mai spus Anuţa.
Anchetatorii urmează să dispună măsurile legale împotriva bărbatului de 62 de ani.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:12 - MAE reacționează după explozia dronei din Galați: România cere Rusiei să oprească atacurile asupra Ucrainei
- 22:10 - Istoric: „Putin pregătește o escaladare a conflictului!”
- 21:29 - George Simion rupe tăcerea după incidentul cu drona din Galați: ”Suntem în contact cu marile națiuni.Să nu îi lăsăm pe cei care răspândesc frica să câștige” -VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














