Un cartier al Slatinei, fără apă

Un cartier al Slatinei, fără apă
Se vor executa lucrări de scoatere din funcțiune a rețelei vechi de alimentare cu apă, de pe strada Vintilă Vodă
Alimentarea cu apă se întrerupe, joi, 16 februarie, în partea de jos a municipiului Slatina, deoarece se scoate din funcţiune reţeaua veche de alimentare cu apă de pe strada Vintilă Vodă.
Potrivit unui comunicat, Compania de Apă Olt Sediul Secundar Slatina va executa lucrări de scoatere din funcțiune a rețelei vechi de alimentare cu apă, de pe strada Vintilă Vodă, joi, 16 februarie 2023.
Intervenția presupune izolarea și obturarea vechii conducte, fără spargerea carosabilului și devierea traficului rutier.
Serviciul de alimentare cu apă va fi oprit în toată partea de jos a municipiului Slatina, joi, 16 februarie 2023, în intervalul orar 9.30-15.30.
„Facem apel la cetățenii, din zona menționată, să își asigure rezerva minima de apă pentru consum și uz casnic pe perioada întreruperii furnizării apei. Facem precizarea că, o perioadă după finalizarea lucrărilor, în zonă, pot să apară modificări ale turbidității apei, deoarece lucrările executate impun golirea totală a sistemului de alimentare cu apă”, transmite CAO.
Rețeaua de distribuție apă de pe strada Vintilă Vodă a fost schimbată în totalitate, investiția Companiei de Apă Olt făcând parte din proiectul cu finanțare europeană nerambursabilă „Dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată din județul Olt în perioada 2014-2020”.
Vintilă Vodă a fost prima stradă din municipiul Slatina unde Compania de Apă Olt a început aceste lucrări ample de reabilitare și extindere a rețelelor de apă și canalizare, în cadrul acestui nou proiect.
Investițiile care sunt în curs de realizare, în tot municipiul Slatina, au ca scop îmbunătățirea calității apei distribuite și reducerea pierderilor de apă, mai precizează reprezentanţii CAO.
Sursa: Realitatea de Olt
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:12 - MAE reacționează după explozia dronei din Galați: România cere Rusiei să oprească atacurile asupra Ucrainei
- 22:10 - Istoric: „Putin pregătește o escaladare a conflictului!”
- 21:29 - George Simion rupe tăcerea după incidentul cu drona din Galați: ”Suntem în contact cu marile națiuni.Să nu îi lăsăm pe cei care răspândesc frica să câștige” -VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














