Advertising
Se întâmplă în România: Unele terase încasează o"taxă COVID"
8 iun. 2020, 12:00

Se întâmplă în România: Unele terase încasează o"taxă COVID"
Articol scris de Scris de Ionut Jifcu
Valoarea taxei ar fi de 1 leu de persoană.
Unele terase din Centrul Vechi al Capitalei au început să perceapă şi o aşa numită "taxă COVID", care se adaugă la finalul bonului, după produsele consumate de clienţi.
Neregula a fost semnalată de fostul jurnalist şi consilier al ministrului Muncii, Cristian Vasilcoiu.
"A apărut o nouă invenție pe terase: taxa Covid! P.S.: nu, nu am fost eu, am primit-o de la surse! Ce le-o fi permis Orban după ce a băut în Centrul Vechi?!", a scris acesta.
Valoarea taxei ar fi de 1 leu de persoană.
Terasele din România s-au redeschis, după 1 iunie, însă trebuie respectate anumite reguli de distanţare. Datele clienţilor sunt notate pe o listă, se permite prezenţa doar a patru persoane la o masă, iar mesele trebuie să fie la o distanţă de cel puţin 1,5 metri între ele.
Citește și:
- 15:10 - Revolta uriașă a bugetarilor din toată țara față de noua lege a salarizării care a adus noi tăieri
- 14:53 - Legea salarizării aruncă țara în haos. Angajații din Finanțe amenință deja cu blocarea totală a activității - VIDEO
- 10:04 - Analiză Daniel Udrescu: OUG nr. 78/2025 și destructurarea regimului fiscal al proprietății: nelegalitate procedurală, confuzie normativă și afectarea gravă a activității economice
- 15:54 - Sindicatele din Sănătate amenință cu proteste masive, revoltate de proiectul legii salarizării: „Inechitabilă, incompletă și profund defavorabilă”
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














