COALIȚIA SE REUNEȘTE, ASTĂZI, ÎN ȘEDINȚĂ, PENTRU A DISCUTA ULTIMA VARIANTĂ A REFORMEI ADMINISTRAȚIEI

COALIȚIA SE REUNEȘTE, ASTĂZI, ÎN ȘEDINȚĂ, PENTRU A DISCUTA ULTIMA VARIANTĂ A REFORMEI ADMINISTRAȚIEI
Pachetul 3 de măsuri ale sărăciei este principala temă de pe masa Coaliției în ședința de astăzi, de la ora 14:00
Pachetul 3 de măsuri ale sărăciei este principala temă de pe masa Coaliției în ședința de astăzi, de la ora 14:00. Acesta vine cu reforma din administrația locală, cea din administrația centrală și interdicția cumulului pensiei cu salariul la stat.
Reforma administrației a fost unul dintre principalele subiecte discutate în Coaliție. Inițial, ar fi trebuit să facă parte din pachetul al doilea de măsuri menite să aducă mai mulți bani la buget, dar pentru că liderii PSD, PNL, USR și UDMR nu ajuns la un consens, discuția a fost amânată.
Liderii Coaliției au fost chemați și la Cotroceni de președintele Nicușor Dan pentru a discuta despre modul în care va fi făcută reforma administrației. Atunci, concluzia a fost că decizia, cel puțin la nivelul Coaliției, trebuia luată până pe 15 septembrie, termen care nu a fost respectat.
În timp ce Coaliția discuta despre cum pot fi făcute tăierile din administrație, șeful statului spunea că e nevoie de „echilibru în sistem”.
Citește și:
- 21:28 - Nicușor Dan, mesaj dur pentru Rusia după incidentul de la Galați: „Nu va rămâne fără răspuns!”
- 20:51 - Volodimir Zelenski intervine după incidentul din Galaţi: „Ucraina este pregătită să ajute România”
- 19:26 - Nicușor Dan, convorbire cu Volodimir Zelenski după incidentul cu dronă de la Galați: „Accelerăm cooperarea privind producția în comun de drone”
- 18:35 - Traiectorie modificată în aer! Nicuşor Dan explică incidentul care a zguduit Galaţiul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














