FLORIN CÎȚU: ROMÂNIA ÎN PRAGUL FALIMENTULUI

FLORIN CÎȚU: ROMÂNIA ÎN PRAGUL FALIMENTULUI
Florin Cîțu, fostul premier al României, a lansat un avertisment grav cu privire la starea economiei țării.
Florin Cîțu, fostul premier al României, a lansat un avertisment grav cu privire la starea economiei țării. El a declarat că România se află în pragul falimentului, iar economia este într-o stare critică, abia reușind să se mențină pe linia de plutire. Cîțu a subliniat că una dintre principalele cauze ale acestei situații este discrepanța uriașă dintre salariile din sectorul public și cele din sectorul privat. El a criticat faptul că veniturile bugetarilor sunt stabilite pe criterii politice, nu pe baza performanței, ceea ce contribuie la ineficiența bugetară.
În plus, Cîțu a menționat că mediul privat devine din ce în ce mai puțin atractiv, iar România este nevoită să importe forță de muncă pentru a acoperi deficitul. El a acuzat măsurile populiste adoptate de guvern, care au dus la distrugerea economiei și au împins țara aproape de faliment. Fostul premier a subliniat că este necesară o resetare urgentă a economiei, bazată pe mecanismele pieței libere și nu pe intervenții politice.
Cîțu a avertizat că, dacă nu se iau măsuri rapide și eficiente, prăbușirea economică va avea consecințe grave pe termen lung. El a făcut apel la responsabilitate și la adoptarea unor politici economice care să sprijine dezvoltarea sustenabilă și să reducă inechitățile dintre sectorul public și cel privat.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 21:28 - Nicușor Dan, mesaj dur pentru Rusia după incidentul de la Galați: „Nu va rămâne fără răspuns!”
- 20:51 - Volodimir Zelenski intervine după incidentul din Galaţi: „Ucraina este pregătită să ajute România”
- 19:26 - Nicușor Dan, convorbire cu Volodimir Zelenski după incidentul cu dronă de la Galați: „Accelerăm cooperarea privind producția în comun de drone”
- 18:35 - Traiectorie modificată în aer! Nicuşor Dan explică incidentul care a zguduit Galaţiul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














