PREMIERUL MARCEL CIOLACU A DEZVĂLUIT ÎN CELE DIN URMĂ MEDIILE OBȚINUTE LA BACALAUREAT ȘI LICENȚĂ, DUPĂ CE INIȚIAL NU ȘI-A PUTUT AMINTI NOTELE

PREMIERUL MARCEL CIOLACU A DEZVĂLUIT ÎN CELE DIN URMĂ MEDIILE OBȚINUTE LA BACALAUREAT ȘI LICENȚĂ, DUPĂ CE INIȚIAL NU ȘI-A PUTUT AMINTI NOTELE
Marţi seară, premierul României, Marcel Ciolacu, a decis să dezvăluie publicului media pe care a obţinut-o la examenul de Bacalaureat şi cea de la examenul de licenţă, după ce cu o zi înainte, în cadrul unei conferinţe de presă, a afirmat că nu îşi poate aminti exact ce note a luat
Marţi seară, premierul României, Marcel Ciolacu, a decis să dezvăluie publicului media pe care a obţinut-o la examenul de Bacalaureat şi cea de la examenul de licenţă, după ce cu o zi înainte, în cadrul unei conferinţe de presă, a afirmat că nu îşi poate aminti exact ce note a luat. Într-un mesaj video postat pe platforma de socializare Tik Tok, Ciolacu a explicat că a susţinut examenul de Bacalaureat în urmă cu 38 de ani, când a absolvit liceul, obţinând media 7.03. De asemenea, el a menţionat că la examenul de licenţă, pe care l-a susţinut la finalizarea studiilor universitare, a obţinut media 9.00.
Premierul a povestit că, după o zi plină de activităţi, inclusiv o întâlnire cu crescătorii de oi, a ajuns acasă şi a făcut „proasta inspiraţie" de a deschide televizorul şi de a urmări ştirile. Conform spuselor sale, toate buletinele de ştiri au început prin a menţiona faptul că el nu a fost în măsură să răspundă la întrebarea legată de media sa de la Bacalaureat. „Oameni buni, eu Bacalaureatul l-am susţinut acum 38 de ani", a subliniat Ciolacu în mesajul video.
Preşedintele PSD a explicat că s-a apucat să caute în documentele personale toate diplomele, cu scopul de a „închide acest circ" care, iniţial, i s-a părut a fi „într-o limită normală". El a prezentat apoi notele obţinute la cele două examene importante din viaţa sa.
În finalul mesajului, Ciolacu şi-a exprimat speranţa că lucrurile s-au lămurit şi a rugat publicul să nu vină cu întrebări suplimentare, precum culoarea pixului folosit în urmă cu 38 de ani sau tipul de stilou utilizat. El a mulţumit pentru înţelegere.
Anterior, europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan a criticat declaraţia premierului Ciolacu, afirmând că un prim-ministru care nu poate reţine nici măcar media de la Bacalaureat ridică serioase semne de întrebare. Mureşan a menţionat că îşi doreşte un prim-ministru cu o memorie bună, capabil să-şi aducă aminte ce face, ce propune şi, mai ales, ce promite.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 21:28 - Nicușor Dan, mesaj dur pentru Rusia după incidentul de la Galați: „Nu va rămâne fără răspuns!”
- 20:51 - Volodimir Zelenski intervine după incidentul din Galaţi: „Ucraina este pregătită să ajute România”
- 19:26 - Nicușor Dan, convorbire cu Volodimir Zelenski după incidentul cu dronă de la Galați: „Accelerăm cooperarea privind producția în comun de drone”
- 18:35 - Traiectorie modificată în aer! Nicuşor Dan explică incidentul care a zguduit Galaţiul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














