SONDAJ INSOMAR. Răsturnare de situație - pe cine vor românii la Cotroceni. Calculele care dau fiori clasei politice

SONDAJ INSOMAR. Răsturnare de situație - pe cine vor românii la Cotroceni. Calculele care dau fiori clasei politice
Încrederea românilor în fostul premier Ludovic Orban se menține. Asta arată datele unui sondaj INSOMAR efectuat la comanda Realitatea.net. Potrivit sursei citate, președintele PNL ar fi câștigător detașat în cursa pentru fotoliul de la Cotroceni.
Încrederea românilor în fostul premier Ludovic Orban se menține. Asta arată datele unui sondaj INSOMAR efectuat la comanda Realitatea.net. Potrivit sursei citate, președintele PNL ar fi câștigător detașat în cursa pentru fotoliul de la Cotroceni.
Potrivit unui sondaj de opinie INSOMAR efectuat în perioada 8-11 februarie, la cererea Realitatea.net, președintele PNL, Ludovic Orban, fost premier al României, este favorit în cursa pentru prezidențiale.
Acesta a obținut 26% din voturile repondenților. Pe locul 2 s-a clasat liderul PSD, Marcel Ciolacu - 23%. Co-președintele AUR George Simion este pe poziția 3, cu 17% din voturi.
Dan Barna a reușit să strângă doar 10% din voturi, în timp ce Nicușor Dan se află pe ultimul loc în preferințele românilor pentru Cotroceni, cu doar 3% din voturi, la egalitate cu Dacian Cioloș, Florin Cîțu, Kelemen Hunor, Paul Stănescu și Emil Boc.
Sondajul a fost realizat pe un eșantion de 1030 de respondenți, în perioada 8-11 februarie 2021, eroarea fiind de plus-minus 3,1% la un nivel de încredere de 95%.
Datele au fost colectate pe baza chestionarului online, respectându-se raportul de reprezentativitate a eșantinoanelor cu îndeplinirea criteriilor de relevanță.
Validarea eșantionului s-a realizat pe baza ultimelor date INS. Datele sunt neponderate.
SONDAJ INSOMAR. Guvernul de coaliție, în impas - LOVITURĂ DURĂ, la două luni de la învestitură. PNL câștigă teren
Citește și:
- 21:28 - Nicușor Dan, mesaj dur pentru Rusia după incidentul de la Galați: „Nu va rămâne fără răspuns!”
- 20:51 - Volodimir Zelenski intervine după incidentul din Galaţi: „Ucraina este pregătită să ajute România”
- 19:26 - Nicușor Dan, convorbire cu Volodimir Zelenski după incidentul cu dronă de la Galați: „Accelerăm cooperarea privind producția în comun de drone”
- 18:35 - Traiectorie modificată în aer! Nicuşor Dan explică incidentul care a zguduit Galaţiul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














